Hawker "HURRICANE" Mk.I/IIB

Model firmy AIRFIX brytyjskiego samolotu myśliwskiego z okresu II Wojny Światowej: Hawker "HURRICANE" Mk.I/IIB o nr kat. 02042 w skali 1:72
Po otwarciu pudełka, oczom naszym ukazują się zafoliowane wypraski oraz luzem dołączona instrukcja i arkusz kalkomanii.
Model lata świetności dawno ma za sobą, prezentuje styl z lat 70/80 minionego wieku, kiedy to został opracowany. Posiada wypukłe linie podziału blach, wypukłe onitowanie konstrukcji - bardzo duże onitowanie - poza tym wiele nadlewek, odkrztałceń na powierzchni np. plata.
Do wyboru producent daje nam dwie wersje maszyny - Mk.IA i Mk.IIB - to z instrukcji. Wypraski natomiast dają nam większy wybór - dołączone są elementy do wykonania np. wersji IID (działka 40mm) oraz IV (wyrzutnie npr.) co też jest dalekie od ideału.
Po bliższym przyjrzeniu się wypraskom i elementom stwierdzamy, że np. płat posiada linie podziału wyłącznie dla wersji Mk.IA a do wersji Mk.IIB mają go upodobnić odpowiednio ułożone kalkomanie. Elementy wnętrza kabiny pilota są symboliczne, w skład wchodzi tylko ścianka tylna, fotel, figurka pilota i podłoga będąca notabene również górną płytą w komorze podwozia.
Producent daje nam dwa rodzaje kołpaka śmigła, lecz obydwa posiadają za dużą średnicę i nie pasują do przedniej części kadłuba. Podział technologiczny jest dobry, części pasują, brak przesunięć. Oszklenie kabiny jest jednoczęściowe, grube i nie przejrzyste, natomiast oszklenie reflektorów jest bez zarzutu.
Producent proponuje malowanie dla dwóch maszyn. Do wyboru mamy:
I - maszyna Mk.IA "RFoC" z 303 dywizjonu RAF (polskiego) stacjonującego w (UK) w 1941 roku.
II - maszyna Mk.IIB "AEoK" z 402 dywizjonu RAF (RCAF) stacjonującego w Warmwell (UK) w 1941 roku.
Kalkomanie nie są najwyższych lotów - posiadają przesunięcia, kolory przebijają. Plusem dla producenta może być to, że dołączył do arkusza kalkomanii znaki pozwalające wykonać maszynę z polskiego 303 dywizjonu.
Model nie stoi na wysokim poziomie i szukając zestawu do budowy HURRICANE'a Mk.IIB to za cenę ok. 20 PLN/szt. mamy do wyboru o niebo lepszy zestaw firmy REVELL, który daje nam możliwość wykonania w miarę realistycznej repliki tej maszyny, jest natomiast kopalnią i magazynem części do budowy np. wersji Mk.IID a niewykorzystane elementy np. zbiorniki, bomby przydają się przy budowie innych replik HURRICANE'a w tej skali.
Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)