Hawker "HURRICANE" Mk.IIC Trop

Model firmy "REVELL" brytyjskiego samolotu myśliwskiego z okresu II Wojny Światowej: Hawker "HURRICANE" Mk.IIC Trop o nr kat. 04144 w skali 1:72
Po otwarciu opakowania oczom naszym ukażą się zafoliowane ramki z szarego i przeźroczystego plastiku, luzem dołączona jest instrukcja oraz arkusz kalkomanii.
Wypraski prezentują się podobnie jak w modelach firmy ACADEMY; linie podziału na poszczególnych elementach są wykonane jako delikatne i wgłębne, drobnych korekt wymagają linie podziału blach na górnych powierzchniach płata, częściowo są wykonane jako wypukłe. Jeśli chodzi o ich podział i umieszczenie to zgodnie z posiadaną u mnie dokumentacją - są poprawne. Jest kilka nadlewek, lecz łatwe do usunięcia i nie mające wpływu na późniejszy wygląd modelu. Wnętrze kabiny pilota jest bogate w detale, lecz odbiegające nieco od konkurencyjnego zestawu. Oszklenie jest delikatne oraz przeźroczyste, a producent umożliwił nam wykonanie osłony w wersji otwartej. Plastik jest dobrej jakości i podatny na obróbkę. Podział technologiczny obejmujący przejście skrzydło-kadłub jest dobrze rozwiązany, a jest poniekąd spowodowany kompatybilnością z innymi zestawami i wersjami wydanymi przez firmę REVELL samolotu "HURRICANE". Prezentowany zestaw umożliwia budowę maszyn w wersji tropikalno-pustynnej tzw. "Trop", lecz wlot powietrza odbiega od realizmu i wymaga korekty. Opcjonalnie model można wzbogacić o 2 podwieszane zbiorniki paliwa, czego nie posiada konkurent.
Producent proponuje malowanie dla dwóch maszyn, do wyboru mamy:
I to maszyna 336 (Grecki) dywizjonu (Desert Air Force) RAF, LG (Landing Ground) 8 Mersa Matruh Egipt z 1944 rok. II to maszyna 28 dywizjonu (Army Cooperation), (RAF) South East Asia Command (SEAC) stacjonującej w Dalbumghar, North East India w 1944 rok.
Arkusz kalkomanii jest bogatszy od zestawu konkurenta, zamieszczono między innymi więcej podstawowych oznaczeń eksploatacyjnych, a same kalkomanie prezentują się bardzo dobrze, są delikatne, cienkie, dokładne, bez przesunięć o dobrej kolorystyce.
Model zapowiada się dość ciekawie i za stosunkowo niską cenę - ok.18 PLN/szt., prezentuje wysoki poziom wykonania detali i jest porównywalny z zestawem firmy ACADEMY, atutem jest wersja "Trop".
Na rynku modelarskim dostępne są elementy waloryzujące co dla bardziej doświadczonych i wymagających modelarzy stwarza doskonałą podstawą do wykonania świetnej repliki tej maszyny.
Jak wspomniałem wyżej zestaw jest kompatybilny z zestawem "Hurricane Mk.IIB" (prezentacja w następnej odsłonie) oraz zestawem "Sea Hurricane Mk.IIC" - tej samej firmy.
Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)