Hawker "HURRICANE" Mk.IIC/IID

Model brytyjskiej firmy "MATCHBOX" brytyjskiego samolotu myśliwskiego z okresu II Wojny Światowej: Hawker "HURRICANE" Mk.IIC/IID o nr kat. PK-49
w skali 1:72
Mój egzemplarz nabyłem na Allegro - czyli z drugiej ręki - i po otwarciu opakowania oczom moim ukazała się zawartość zafoliowana (przez poprzedniego właściciela) z wyciętymi z ramki elementami. W tym egzemplarzu jedna ramka, z elementami między innymi płata, była z szarego plastiku, druga
z elementami kadłuba, z brązowego plastiku oraz jedna przeźroczysta z elementami oszklenia, a także instrukcja montażu-malowania i arkusz kalkomanii. Model posiada wgłębne lecz grube linie podziału blach, a ich podział nieco odbiega od planów. Poza tym jest bardzo ubogi, prezentuje koncepcję z lat 80'tych ubiegłego wieku, kabina posiada tylko coś na wzór fotela z zagłówkiem oraz - dla wypełnienia miejsca - figurkę pilota. Elementy z przeźroczystego plastiku odzwierciedlają prawidłową formę - osłona kabiny - lecz są grube i mało przejrzyste, wykonane w jednolitej postaci, bez możliwości wykonania jej w wersji otwartej, co jest zrozumiałe, przy tak ubogim wnętrzu. Wnęki podwozia są płaskie, bez wyposażenia. Elementy z kolorowego plastiku (co jest bardzo charakterystyczne dla tego producenta) są bardzo dobre w obróbce, prezentują się dobrze. Podział technologiczny przejścia skrzydło-kadłub jest bardzo skomplikowany, lecz nie przysparza większych kłopotów przy budowie modelu. Producent daje nam możliwość wykonania maszyny w wersji Mk.IIC oraz Mk.IID "Trop".
Przy budowie tego zestawu, mamy do wyboru dwa schematy malowania:
I to maszyna Mk.IID "JVoZ" z 6 Dywizjonu RAF z 1942 r. operującego z lotniska LG 89 w Afryce Zachodniej
II to maszyna Mk.IIC "LKoA" z 87 Dywizjonu RAF z 1941 r. - nocnego dywizjonu operującego z lotniska Warmwell - maszyna o nazwie własnej "United Provinces-cawpore 1"
Arkusz kalkomanii jest nieco ubogi, ale bardzo dobrej jakości - choć są za delikatne i przebijają - to pomimo upływu lat nadal bardzo dobrze przylega i nie rwą się, nie ma przesunięć.
Pomimo kilku niedociągnięć (brak wyposażenia kabiny, grubość linii podziału) model jest bardzo dobry i prezentuje wysoką jakość co przy lekkim nakładzie sił pozwali na wykonanie w miarę wiernej repliki "HURRICANE'a". Jak wyżej wspomniałem model swój nabyłem na aukcji Allegro, co jest bodajże jedyną drogą nabycia tego modelu, a cena była porównywalna z innymi zestawami i opiewała na kwotę 20 zł.
Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)