Hawker "HURRICANE" Mk.IIB

Model firmy REVELL brytyjskiego samolotu myśliwskiego z okresu II Wojny Światowej: Hawker "HURRICANE" Mk.IIB o nr kat. 04138 w skali 1:72
Jak wspomniałem przy okazji wcześniejszej prezentacji zestawu "HURRICANE'a" Mk.IIC tej samej firmy, modele są kompatybilne. Posiadają identyczne wypraski zawierające między innymi elementy kadłuba, podwozia. Różnią się jedną wypraską z płatami oraz jedną małą wypraską z dodatkowym wyposażeniem (zdjęcia).
Prezentowana wersja Mk.IIB jest modelem wydanym wcześniej niż Mk.IIC.
Wypraski prezentują się podobnie jak w modelu Mk.IIC - linie podziału oraz błędy są identyczne. Jeśli chodzi o ich podział i umieszczenie to zgodnie z posiadaną u mnie dokumentacją - są poprawne, co jest wielkim atutem - zwłaszcza płaty skrzydeł. Opcjonalnie model można wzbogacić o 2 podwieszane zbiorniki paliwa lub 2 bomby - co jest bardzo charakterystyczne dla tej wersji – zwanej "Hurribomber".
Producent proponuje malowanie dla dwóch maszyn, do wyboru mamy:
I - maszyna "UFoY" z 601 dywizjonu (County of London) Royal Auxiliary Air Force stacjonującej w Duxford (UK) w Sierpniu 1941 roku. II - maszyna "AEoW" z 402 dywizjonu (RCAF) Royal Air Force stacjonującej w Warmwell (UK) w Listopadzie 1941 roku.
Kalkomanie są porównywalne jak w wersji Mk.IIC pod względem technologicznym i stoją na wysokim poziomie, choć z doświadczenia wiem, że arkusze w tych samych zestawach, różnią się kolorystycznie.
Model zapowiada się dość ciekawie, prezentując wysoki poziom wykonania detali. Na rynku modelarskim dostępne są elementy waloryzujące, co dla bardziej doświadczonych i wymagających modelarzy stwarza doskonałą podstawą do wykonania świetnej repliki tej maszyny. Na dzień dzisiejszy model jest bodaj jedynym zestawem umożliwiającym budowę tej wersji "Hurricane'a", gdyż prezentowany zestaw AIRFIX'a jest wersją Mk.IIB tylko na okładce, dodatkowo jest chyba już nieprodukowany i wszystko to powoduje, że jest trudny do nabycia w sklepach - ja swoje dwa nabyłem przez Allegro za kwotę ok. 20 PLN/szt.
Przy okazji prezentacji zestawów "HURRICANE'ów" firmy REVELL dodam, że jest jeszcze jeden prezentujący wersję "Sea Hurricane" Mk.IIC. Zestaw odróżnia między innymi wypraska z hakiem do lądowania na lotniskowcu, elementem dolnej części kadłuba gdzie chował się ów hak oraz arkuszem kalkomanii i schematem malowania. Model jest również ciężko dostępny na rynku modelarskim, gdyż jest już chyba nie produkowany, znaleźć go można jeszcze na aukcjach internetowych, lub giełdach modelarskich - jest prawdziwym rarytasem.
Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)