Hawker "TEMPEST" Mk.II

Model czeskiej firmy "Special Hobby" - "Limited Edition" angielskiego samolotu myśliwskiego Hawker "TEMPEST" Mk.II w skali 1:72 (nr kat.: SH 72103)
Po otwarciu opakowania oczom moim ukazała się zafoliowana zawartość modelu w skład której wchodziły dwie ramki z szarego plastiku (tworzywo raczej podobne do żywicy) oraz torebeczka z elementami żywicznymi, przeźroczystymi, fototrawionymi, folią na tablicę przyrządów, a także instrukcja - bardzo obszerna i dwa arkusze kalkomanii. Model wymaga zastosowania klejów cyjanoakrylowych ze względu na tworzywo z jakiego zostały wykonane podstawowe elementy modelu jak i elementy dodatkowe. Model posiada wklęsłe, delikatne linie podziału blach, a ich podział jest zgodny z dokumentacją jaką posiadam, drobne uchybienia są łatwe do skorygowania.
Przy budowie tego zestawu, mamy do wyboru trzy schematy malowania:
- maszynę 54 Dywizjonu z 1945 roku o numerze seryjnym MW 774 i kodzie HF-X
- maszynę 135 Dywizjonu stacjonującego w 1948 w bazie Fassberg (Niemcy)- o numerze seryjnym PR 674 i kodzie FR-C , która należała do W/C F.Carey
- maszynę 5 Dywizjonu bazującą w Indiach o numerze seryjnym PR 772 i kodzie OQ-R
Arkusz kalkomanii jest bardzo bogaty i zawiera wszystkie elementy łącznie z napisami eksploatacyjnymi. Producent daje nam możliwość wykonanie wiernej repliki tej ciekawej maszyny. Jeżeli chodzi o jego dostępność na rynku, to jest to możliwe wyłącznie na rynku wtórnym i na aukcjach internetowych, ja swój egzemplarz nabyłem poprzez aukcję za dość przystępną kwotę, opiewającą na ok.50 zł. , ale sądzę że model jest wart swojej ceny, biorąc pod uwagę że jest to jedyny godny polecenia model tej wersji „Tempesta” , z tego co mi wiadomo można również nabyć model firmy „Matchbox”, ale i ten model jest trudnodostępny i bardzo prosty.

Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)