Gloster "Meteor" Mk.IV

Model rosyjskiej (radzieckiej) firmy "NOVO" (przepak angielskiej firmy "FROG") angielskiego myśliwskiego samolotu odrzutowego Gloster "METEOR" Mk.IV w skali 1:72 (nr kat.: 78077)
Po otwarciu opakowania oczom moim ukazały się cztery ramki zawierające części modelu, wykonane z jasno-szarego plastiku oraz oszklenie kabiny z przeźroczystego tworzywa, a także instrukcja - bardzo skromna. Model nie zawiera (jak to bywa w większości modeli tej firmy) arkusza kalkomanii.
Model posiada wypukłe, toporne linie podziału blach, jeżeli chodzi o dokładność - to nie posiadam danych, lecz zapewne dalekie są od oryginału, jest sporo drobnych i poważnych niedociągnięć co widać na zdjęciach.
Przy braku dobrego zestawu (w czasie tworzenia tego opisu) tej ciekawej maszyny mamy możliwość wykonania dość dobrej repliki, choć ubogiej w detale wnętrza, czy też podwozia, można oczywiście pokusić się o "ulepszenie" modelu - lecz na własną rękę, gdyż brak jest na chwilę obecną, elementów waloryzujących.
Jeżeli chodzi o jego dostępność na rynku, to jest to możliwe wyłącznie na rynku wtórnym i na aukcjach internetowych, ja swój egzemplarz nabyłem właśnie poprzez aukcję internetową za niewielką cenę.
Pomimo wielu mankamentów (w/w brak detali wnętrza, podwozia, itp.), sądzę że model jest wart swojej ceny, biorąc pod uwagę że obok wersji Mk.III z firmy "AIRFIX", jest to jedyny model dający możliwość wykonania "METEOR'a" tej wersji z początkowego okresu użytkowania.

Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)