Gloster "Sea/Gladiator" Mk.I/II

Model czeskiej firmy "SWORD" angielskiego samolotu myśliwskiego Gloster "Sea/Gladiator" Mk.I/II w skali 1:72 (nr kat.: SW72036)
Po otwarciu opakowania oczom moim ukazała się zafoliowana zawartość modelu w skład której wchodziła ramka z szarego plastiku (tworzywo raczej podobne do żywicy) oraz torebeczka z elementami dodatkowymi (elementy żywiczne, oszklenie), instrukcja - skromna i arkusz kalkomanii. Model wymaga zastosowania klejów cyjanoakrylowych ze względu na tworzywo z jakiego zostały wykonane podstawowe elementy modelu jak i elementy żywiczne. Model posiada wklęsłe, delikatne linie podziału blach, jeśli chodzi o zgodność wymiarową - to nie posiadam danych, drobne uchybienia są łatwe do skorygowania, jest kilka drobnych niedociągnięć co widać na zdjęciach, ale przy udziale narzędzi wszystko da się skorygować.
Model można wykonać w dwóch wariantach, odpowiadających różnym wersjom i schematom malowania tej maszyny, główne różnice to rodzaj oszklenia oraz wyposażenia.
Przy budowie tego zestawu, mamy do wyboru trzy schematy malowania:
- maszynę z 802 dywizjonu RN stacjonującego w czerwcu 1939 roku na lotniskowcu HMS "Glorious" o numerze seryjnym N5519 i numerze własnym G6A
- tą samą maszynę j/w stacjonującą w czerwcu 1940 na terenie Malty i kodzie własnym "R"
- maszynę z 806 dywizjonu NAS stacjonującego 8 listopada 1940 roku na lotniskowcu HMS "Illustrious" o numerze seryjnym N5513 którą pilotował Sub Lt. A.J Sewell
Arkusz kalkomanii zawiera tylko podstawowe elementy potrzebne przy budowie, nie zawiera napisów eksploatacyjnych.
Producent daje nam możliwość wykonanie wiernej repliki tej ciekawej maszyny. Mankamentem może być brak w instrukcji schematu poprowadzenia linek usztywniających, należy się posiłkować dostępną dokumentacją. Jeżeli chodzi o jego dostępność na rynku, to jest to możliwe wyłącznie na rynku wtórnym i na aukcjach internetowych, ja swój egzemplarz jakiś czas temu nabyłem w sklepie za dość sporą kwotę, sądzę że model jest wart swojej ceny, konkurencją jest kilka zestawów m.in model firmy "Matchbox" , dostępny w zestawie firmy "Revell" choć dość prosty to przyjemny w budowie (recenzje na stronie ;)

Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)