Gloster "Sea/Gladiator" Mk.I/II

Model czeskiej firmy "PAVLA" angielskiego samolotu myśliwskiego Gloster "Sea/Gladiator" Mk.I/II w skali 1:72 (nr kat.: 72059)
Po otwarciu opakowania oczom moim ukazała się zafoliowana zawartość modelu w skład której wchodziła ramka z szarego plastiku (tworzywo raczej podobne do żywicy) oraz torebeczka z elementami dodatkowymi (elementy żywiczne, oszklenie), instrukcja - bardzo obszerna i arkusz kalkomanii. Model wymaga zastosowania klejów cyjanoakrylowych ze względu na tworzywo z jakiego zostały wykonane podstawowe elementy modelu jak i elementy żywiczne. Model posiada wklęsłe, delikatne linie podziału blach, jeśli chodzi o zgodność wymiarową - to nie posiadam danych, drobne uchybienia są łatwe do skorygowania, jest kilka drobnych niedociągnięć co widać na zdjęciach, ale przy udziale narzędzi wszystko da się skorygować.
Model można wykonać w dwóch wariantach, odpowiadających różnym wersjom i schematom malowania tej maszyny, główne różnice to rodzaj oszklenia oraz wyposażenia.
Przy budowie tego zestawu, mamy do wyboru pięć schematów malowania:
dwa dla wersji "Gladiator" Mk.I:
- maszynę z 87 dywizjonu RAF stacjonującego w październiku 1937 roku w bazie Debden o numerze seryjnym K8027
- maszynę z 80 Dywizjonu stacjonującego w 1940 na terenie Egiptu
o numerze seryjnym L8011 i kodzie YK-O
jeden schemat malowania dla wersji "Gladiator" Mk.II:
- maszynę 247 dywizjonu RAF stacjonującej w sierpniu 1940 roku na terenie Roborough o numerze seryjnym N5585 i kodzie B oraz nazwie własnej "ANZAC Answer" pilotowaną przez P/O NIC Francis'a
oraz dwa schematy malowania dla wersji "Sea Gladiator":
- maszynę biorącą udział w obronie Malty (baza Hal Far) czerwiec 1940 roku - o numerze seryjnym N-5519 i kodzie R pilotowanym przez F/Lt Georga Burges'a
- maszynę 813 dywizjonu NAS Fighter Flight stacjonującej latem 1940 roku na lotniskowcu HMS "Eagle" - maszyna o numerze seryjnym N5567 i kodzie 6-C.
Arkusz kalkomanii zawiera tylko podstawowe elementy potrzebne przy budowie, nie zawiera napisów eksploatacyjnych.
Producent daje nam możliwość wykonanie wiernej repliki tej ciekawej maszyny. Jeżeli chodzi o jego dostępność na rynku, to jest to możliwe wyłącznie na rynku wtórnym i na aukcjach internetowych, ja swój egzemplarz jakiś czas temu nabyłem w sklepie za dość sporą kwotę opiewającą na ok.80 zł. , pomimo kilku mankamentów, sądzę że model jest wart swojej ceny, konkurencją dla zestawu jest model brytyjskiej firmy "Matchbox" równie ciężko dostępny i dość prosty (recenzja wkrótce ;)

Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)