Northrop F-5B/CF-116

Model włoskiej firmy "ESCI" współczesnego amerykańskiego samolotu
szkolno-bojowego z rodziny Northrop F-5 "Freedom Fighter":
F-5B / CF-116 w skali 1:72
Po otwarciu opakowania oczom moim ukazała się zafoliowana zawartość w trzech ramkach z srebrno-szarego plastiku oraz jedna ramka z elementami przeźroczystymi, instrukcja - bardzo obszerna oraz arkusz kalkomanii. Plastik jest bardzo podatny na wszelką obróbkę. Model posiada wklęsłe, delikatne linie podziału blach, a ich podział nieco odbiega od planów, lecz nie są to rażące uchybienia.
Model można wykonać w różnych wariantach, odpowiadających różnym wersjom i schematom malowania tej maszyny.
W modelu można wykonać miedzy innymi podkadłubowe hamulce aerodynamiczne w pozycji otwartej, sloty w pozycji wychylonej i otwarte osłony kabiny z dość prostą imitacją ich mechanizmu, 5 węzłów podwieszeń z możliwością montażu pod nimi dodatkowych zbiorników paliwa, bomb oraz na końcach skrzydeł do wyboru - dodatkowe zbiorniki paliwa lub pociski klasy p-p AIM-9 "SINDWINDER"
Przy budowie tego zestawu, mamy do wyboru kilka schematów malowania:
- CF-116 z 419 sqad. lotnictwa kanadyjskiego
- F-5B z 425 TFTS 58 TFTW lotnictwa USAF
- NF-5B z 425 sqad. lotnictwa holenderskiego
- F-5B z 336 sqad. lotnictwa norweskiego
Arkusz kalkomanii jest bardzo bogaty w detale i dobrej jakości, pomimo upływu lat.
Model konstrukcyjnie jest podobny do prezentowanego na łamach strony sklejonemu F-5E "TIGER II" z firmy "Italeri", oraz modelowi samolotu F-5F również firmy "Italeri", choć tamte posiadają wypukłe linie podziału blach.
Producent daje nam możliwość wykonanie wiernej repliki tej ciekawej maszyny. Jeżeli chodzi o jego dostępność na rynku, to jest to możliwe wyłącznie na rynku wtórnym i na aukcjach internetowych, ja swój egzemplarz dawno temu otrzymałem w drodze wymiany, w chwili obecnej model tej maszyny można spotkać pod szyldem firmy "REVELL".

Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)