Boulton Paul "Defiant" NF Mk.II/TT Mk.I

Model czeskiej firmy "PAVLA" angielskiego samolotu myśliwskiego Boulton Paul "Defiant" NF Mk.II/TT Mk.I w skali 1:72 (nr kat.: 72035)
Po otwarciu opakowania oczom moim ukazała się zafoliowana zawartość modelu w skład której wchodzi duża i mała ramka z szarego plastiku (tworzywo raczej podobne do żywicy) oraz torebeczka z elementami dodatkowymi (żywica, blaszki fototrawione), a także instrukcja - bardzo obszerna i arkusz kalkomanii. Model wymaga zastosowania klejów cyjanoakrylowych ze względu na tworzywo z jakiego zostały wykonane podstawowe elementy modelu jak i elementy żywiczne. Model posiada wklęsłe, delikatne linie podziału blach, jeżeli chodzi o dokładność - to nie posiadam danych, jest kilka drobnych niedociągnięć co widać na zdjęciach, ale przy udziale narzędzi wszystko da się skorygować.
Model można wykonać w dwóch wariantach, odpowiadających różnym wersjom i schematom malowania tej maszyny, główne różnice to rodzaj oszklenia oraz uzbrojenia.
Przy budowie tego zestawu, mamy do wyboru dwa schematy malowania dla maszyny NF Mk.II:
- maszynę 151 Dywizjonu RAF z 1940 roku - o numerze seryjnym AA436 i kodzie DZ-V
- maszynę 96 Dywizjonu RAF stacjonującego w czerwcu 1942 roku w bazie Wrexham - o numerze seryjnym AA583 i kodzie ZJ-M
oraz dwa schematy malowania dla maszyny TT Mk.I:
- maszynę Combat Crew z 8 Armi Powietrznej USAF stacjonującej w Bovington pod koniec 1943 roku - o numerze seryjnym DR945 i kodzie JW-U
- maszynę 797 dywizjony FAA stacjonującego na Cejlonie (Sri Lanka) w latach 1944-45 - numer nieznany, kod R8S
Arkusz kalkomanii zawiera tylko podstawowe elementy potrzebne przy budowie, brak napisów eksploatacyjnych. Producent daje nam możliwość wykonania wiernej repliki tej ciekawej maszyny. Jeżeli chodzi o jego dostępność na rynku, to jest to możliwe wyłącznie na rynku wtórnym i na aukcjach internetowych, ja swój egzemplarz nabyłem w sklepie za dość sporą kwotę opiewającą na
ok.80 zł., pomimo kilku mankamentów, sądzę że model jest wart swojej ceny, biorąc pod uwagę że jest to jedyny model dający możliwość wykonania wersji TT.

Jeżeli chodzi o szczegóły to zapraszam do oglądnięcia zdjęć.(kliknij aby powiększyć)